Naar de inhoud

Businessplanschets-generator

Kies een traditioneel plan of een pitch-achtig wedstrijdplan, vul in wat je verkoopt, wie het koopt en hoe lang het plan mag zijn, en krijg een schets met vragen om in elk onderdeel te beantwoorden en een woorddoel voor elk onderdeel. Eerlijke sjablonen, geen AI. Gratis, zonder registratie.

Jouw bedrijf

Soort plan

De acht onderdelen die de Amerikaanse Small Business Administration noemt voor een traditioneel plan, plus een bijlage.

Verdeelt het plan in een woorddoel per onderdeel. Tabellen en de bijlage tellen niet mee.

Jouw schets van het businessplan

26 vragen nog te beantwoorden

Businessplanschets

Traditioneel plan: onderdelen zoals de Amerikaanse Small Business Administration ze noemt

Woordbudget

Tip: Een planningsconventie, geen norm. Als je wedstrijd of cursus eigen onderdelen of een paginalimiet voorschrijft, volg die dan en gebruik deze aandelen alleen om de lengte in balans te brengen.

OnderdeelAandeel
Managementsamenvatting5%
Beschrijving van het bedrijf10%
Marktanalyse22%
Organisatie en management10%
Dienst- of productlijn14%
Marketing en verkoop18%
Financieringsverzoek6%
Financiële prognoses15%
Totaal100%

Managementsamenvatting

Tip: Ongeveer 5% van het plan. Schrijf dit als laatste. Het vertelt een lezer die maar één pagina leest wat het bedrijf is en waarom het zal slagen.

  • •

    [Te schrijven: Wat is het bedrijf, in één zin?]

  • •

    [Te schrijven: Wie zijn de klanten, en welk probleem los je voor hen op?]

  • •

    [Te schrijven: Waarom zal het slagen? Wat is je voordeel, en wat is al bewezen?]

  • •

    [Te schrijven: Wat heb je nodig, en wat zal het bereiken?]

Beschrijving van het bedrijf

Tip: Ongeveer 10% van het plan. Zeg wat het bedrijf is, wie het bezit en waar het nu staat.

  • •

    [Te schrijven: Wat is de juridische vorm, en waar is het bedrijf gevestigd?]

  • •

    [Te schrijven: Wat is de missie, en wat zijn de doelen voor jaar één en jaar drie?]

  • •

    [Te schrijven: In welke fase zit het: idee, prototype, eerste verkopen?]

Marktanalyse

Tip: Ongeveer 22% van het plan. Hier worden de meeste plannen beoordeeld. Onderbouw elk cijfer met een bron en noem je concurrenten.

  • •

    [Te schrijven: Hoe groot is de markt, en groeit die? Geef een bron bij elk cijfer.]

  • •

    [Te schrijven: Wie is de doelklant precies? Wie, waar, en hoeveel?]

  • •

    [Te schrijven: Wie zijn de concurrenten, en wat gebruiken klanten in plaats daarvan?]

  • •

    [Te schrijven: Welke leemte in de markt vul je op?]

Organisatie en management

Tip: Ongeveer 10% van het plan. Laat zien dat de mensen het kunnen waarmaken en wie de leiding heeft.

  • •

    [Te schrijven: Wie zijn de oprichters en sleutelpersonen, en wat hebben ze gedaan dat bij dit bedrijf past?]

  • •

    [Te schrijven: Wie bezit wat, en wie beslist?]

  • •

    [Te schrijven: Welke rollen ontbreken, en hoe ga je die invullen?]

Dienst- of productlijn

Tip: Ongeveer 14% van het plan. Beschrijf wat je verkoopt in termen van wat het voor de klant doet, niet van de kenmerken.

  • •

    [Te schrijven: Wat verkoop je precies, en wat doet het voor de klant?]

  • •

    [Te schrijven: In welke fase zit het, en wat moet nog gebouwd of getest worden?]

  • •

    [Te schrijven: Wat maakt het moeilijk om na te maken, als er iets is?]

Marketing en verkoop

Tip: Ongeveer 18% van het plan. Laat zien hoe je klanten gaat winnen en wat dat kost.

  • •

    [Te schrijven: Hoe horen klanten van je, en wat kost dat?]

  • •

    [Te schrijven: Hoe zet je de prijs, en waarom die prijs?]

  • •

    [Te schrijven: Hoe verkoop je het, en hoe houd je klanten terug?]

Financieringsverzoek

Tip: Ongeveer 6% van het plan. Sla dit onderdeel over als je geen geld vraagt, of zeg wat je in plaats daarvan nodig hebt.

  • •

    [Te schrijven: Hoeveel heb je nodig, en over welke periode?]

  • •

    [Te schrijven: Waaraan wordt het geld besteed?]

  • •

    [Te schrijven: Wat zal het bedrijf hebben bereikt als het is besteed?]

Financiële prognoses

Tip: Ongeveer 15% van het plan. Zet tabellen hier en houd de woorden voor de aannames. Elk getal moet terug te voeren zijn op een genoemde aanname.

  • •

    [Te schrijven: Wat zijn de verkoopprognoses, en wat zijn de aannames erachter?]

  • •

    [Te schrijven: Wat zijn de opstart- en bedrijfskosten?]

  • •

    [Te schrijven: Wanneer is het bedrijf break-even, en wanneer heeft het het meeste geld nodig?]

Bijlage

Tip: Ondersteunend materiaal dat de hoofdtekst zou verstoppen: cv's, vergunningen, productafbeeldingen, gedetailleerde tabellen en volledige bronnenlijsten. Het telt niet mee voor het woorddoel.

Voordat je indient

  • De managementsamenvatting is als laatste geschreven en staat op zichzelf
  • Elk marktcijfer heeft een bron
  • De financiële aannames staan erin, en de getallen komen overeen tussen de onderdelen
  • Het plan volgt de koppen en de lengtelimiet van de wedstrijd of cursus zelf
  • Een lezer die het bedrijf nooit eerder heeft gehoord, kan het volgen

Zo gebruik je de Businessplanschets-generator

  1. 1. Kies het soort plan. Gebruik het traditionele plan voor een opdracht of een plan zoals een bank het wil, en het wedstrijdplan als je voor juryleden of investeerders pitcht. Als je wedstrijd of cursus eigen koppen voorschrijft, volg die dan en gebruik deze tool alleen om de lengte in balans te brengen.
  2. 2. Beschrijf het bedrijf. Zeg wat je verkoopt, wie het koopt en waarom, en wat je vraagt. Je woorden gaan naar het onderdeel over het bedrijf of de oplossing, het marktonderdeel en het financieringsonderdeel.
  3. 3. Stel een lengte in. Vul het aantal woorden in dat je mag gebruiken. Elk onderdeel krijgt een doel, afgerond op tien woorden, en de doelen tellen altijd op tot het totaal.
  4. 4. Beantwoord de vragen. Elk onderdeel heeft vragen die je beantwoordt. Kopieer de schets naar je document, download hem als tekst of Markdown, of print hem, en vervang elke vraag door je eigen tekst.

De onderdelen van een traditioneel businessplan

De Amerikaanse Small Business Administration noemt acht onderdelen voor een traditioneel plan, dat zij gedetailleerd noemt en vaak tientallen pagina's lang. De schets volgt die volgorde en voegt een bijlage toe voor ondersteunend materiaal.

OnderdeelWat het laat zienAandeel van de woorden
ManagementsamenvattingWat het bedrijf is en waarom het zal slagen; als laatste geschreven5%
Beschrijving van het bedrijfStructuur, missie, doelen en huidige fase10%
MarktanalyseVooruitzichten van de sector, doelklanten, concurrenten22%
Organisatie en managementWie het runt en hoe het is gestructureerd10%
Dienst- of productlijnWat je verkoopt en het voordeel voor de klant14%
Marketing en verkoopHoe je klanten aantrekt en behoudt18%
FinancieringsverzoekHoeveel je nodig hebt en waar het voor dient6%
Financiële prognosesPrognoses, aannames en break-even15%

De aandelen zijn een planningsconventie, geen norm. Ze leggen het zwaartepunt op de markt- en marketingonderdelen, waar plannen meestal worden beoordeeld, en houden de samenvatting kort.

Uitgewerkt voorbeeld: 3.000 woorden verdelen

Voor een traditioneel plan van 3.000 woorden geven de aandelen de doelen hieronder, dezelfde getallen die de tool afdrukt als je 3000 invult: 150 voor de managementsamenvatting, 300 voor de beschrijving van het bedrijf, 660 voor de marktanalyse, 300 voor organisatie en management, 420 voor de productlijn, 540 voor marketing en verkoop, 180 voor het financieringsverzoek en 450 voor de financiële prognoses. Ze tellen precies op tot 3.000. In het wedstrijdplan wordt hetzelfde totaal verdeeld over negen onderdelen in plaats van acht, met 240 woorden voor de samenvatting, 480 voor de markt en 420 voor de financiën.

Traditioneel plan of wedstrijdplan?

Een traditioneel plan wordt geschreven om in zijn geheel te worden gelezen door een geldverstrekker, een beoordelaar of een docent, dus het legt eerst het bedrijf, de markt en de organisatie uit voordat het bij het geld komt. Een wedstrijdplan wordt geschreven om enkele minuten van de aandacht van een jurylid te winnen, dus het opent met het probleem en de oplossing en eindigt met een specifieke vraag. De SBA beschrijft ook een lean format van één pagina met negen componenten, dezelfde blokken als het Business Model Canvas, dat past bij een vroeg idee dat je nog test.

Veelgemaakte fouten in een businessplan

  • De managementsamenvatting als eerste schrijven. Ze vat het plan samen, dus schrijf haar als laatste en houd ze op één pagina.
  • Marktcijfers zonder bron. “De markt is miljarden waard” is een bewering. Geef het cijfer, het jaar en de bron.
  • Financiën zonder aannames. Een prognose is zo goed als de aannames erachter: prijzen, volumes, kosten en groei. Benoem elke aanname en controleer de getallen onderling met de break-even-calculator en de NPV- en IRR-calculator.
  • Concurrenten negeren. Als klanten nu iets anders gebruiken, dan is dat je concurrent, ook als niemand een rivaal product verkoopt.

Veelgestelde vragen

Welke onderdelen moet een businessplan hebben?
Voor een traditioneel plan noemt de SBA een managementsamenvatting, beschrijving van het bedrijf, marktanalyse, organisatie en management, dienst- of productlijn, marketing en verkoop, financieringsverzoek en financiële prognoses. Veel plannen voegen een bijlage toe. Wedstrijden en cursussen stellen vaak hun eigen koppen vast, dus controleer eerst je opdracht.
Hoe lang moet een businessplan zijn?
Dat hangt af van het publiek. De SBA zegt dat een traditioneel plan tientallen pagina's kan beslaan, terwijl er voor vroege ideeën een lean formaat van één pagina bestaat. Opdrachten en wedstrijden stellen meestal een woord- of paginalimiet, en de tool verdeelt de limiet die je invoert over de onderdelen.
Wat is het verschil tussen een businessplan en een Business Model Canvas?
Een canvas vat de logica van een bedrijf samen op één pagina in negen blokken. Een businessplan legt die logica diepgaand uit, met marktbewijs, bedrijfsvoering, een team en financiële prognoses. Veel studenten schetsen eerst het canvas en breiden het dan uit tot een plan.
Hoe schrijf ik een businessplan voor een opdracht?
Volg het format dat je docent geeft, beantwoord elke vraag met bewijs in plaats van mening, bron je marktcijfers en maak de financiële aannames expliciet. Schrijf de managementsamenvatting als laatste. Citeer je bronnen in de verwijsstijl die je cursus vereist.
Hoeveel woorden moet elk onderdeel hebben?
Er is geen standaardverdeling. De tool gebruikt aandelen die de markt-, marketing- en productonderdelen het zwaarst wegen en de samenvatting en het financieringsonderdeel het lichtst, en je moet ze aanpassen als je opdracht iets anders zegt.
Moet ik financiële prognoses opnemen in een studentenplan?
Meestal wel, als de opdracht om een levensvatbaar bedrijf vraagt. Prognosticeer verkoop, kosten en kasstroom voor de periode die de opdracht aangeeft, benoem de aannames en laat zien wanneer het bedrijf break-even is. Houd ze realistisch: juryleden en beoordelaars zoeken aannames die ze kunnen toetsen, geen indrukwekkende totalen.
Schrijft de generator mijn businessplan?
Nee. Hij plaatst je eigen antwoorden in een standaardstructuur, stelt woorddoelen in en somt de vragen op die je in elk onderdeel beantwoordt. Er wordt niets door AI gegenereerd, en het draait in je browser: niets wat je typt wordt geüpload.

Gerelateerde tools

Meer hulpmiddelen: Economie, bedrijfskunde en financiën