Naar de inhoud

Generator voor casusanalyses

Vul de beslissing in die een bedrijfscase van je vraagt, de belangrijkste feiten, je alternatieven en de criteria waarop je ze beoordeelt, en je krijgt een opzet voor de casusanalyse met een woordendoel per onderdeel, een tabel met alternatieven tegen criteria, en vragen voor de analyse en het uitvoeringsplan. Eerlijke sjablonen, geen AI. Gratis, zonder registratie.

De casus

Alternatieven en criteria

Laat dit leeg om te beoordelen op passendheid bij het probleem, haalbaarheid, kosten en risico.

Analysemodellen die je in de analyse gebruikt

Verdeelt de analyse in een woordendoel per onderdeel.

Je opzet voor de casusanalyse

10 onderdelen nog te schrijven

Casusanalyse

Situatie, probleem, analyse, alternatieven, aanbeveling, uitvoering

Woordenbudget

Tip: Een planningsconventie, geen norm. Als je docent een sjabloon of een paginalimiet geeft, volg die dan en gebruik deze aandelen alleen om de lengte in balans te houden.

OnderdeelAandeel
Situatie en belangrijkste feiten10%
Probleemstelling8%
Analyse30%
Alternatieven22%
Aanbeveling15%
Uitvoering en risico's15%
Totaal100%

Situatie en belangrijkste feiten

Tip: Ongeveer 10% van de analyse. Geef alleen de feiten die de lezer nodig heeft om je redenering te volgen. Vertel de hele casus niet opnieuw.

Om te schrijven: Noem de beslisser en de organisatie, en geef de beslissing die genomen moet worden.

Om te schrijven: Zet de vijf tot tien feiten uit de casus die het meest tellen op een rij, met cijfers waar de casus die geeft.

Probleemstelling

Tip: Ongeveer 8% van de analyse. Scheid het probleem van de symptomen: dalende verkoop kan een symptoom zijn, en het probleem is waarom.

Om te schrijven: Wat is het onderliggende probleem? Wat zijn de symptomen, en wat veroorzaakt ze?

Analyse

Tip: Ongeveer 30% van de analyse. Gebruik de modellen om oorzaken te vinden en koppel elke bevinding terug aan het probleem. Analyse die de beslissing niet verandert, hoort er niet in.

SWOT

Om te schrijven: Welke sterke en zwakke punten van de organisatie, en welke kansen en bedreigingen van buitenaf, zijn van belang voor deze beslissing? Rangschik ze.

Financiële analyse

Om te schrijven: Wat laten de cijfers van de casus zien — groei, marges, kasstroom, break-even? Laat de berekening zien achter elk getal dat je gebruikt.

Alternatieven

Tip: Ongeveer 22% van de analyse. Bied minstens twee realistische opties aan en beoordeel ze op dezelfde criteria.

Om te schrijven: Zet de realistische opties van de beslisser op een rij, ook niets doen als dat een echte optie is.

Aanbeveling

Tip: Ongeveer 15% van de analyse. Kies één alternatief, leg uit waarom het de andere overtreft, en zeg wat je ermee opgeeft.

Om te schrijven: Welk alternatief beveel je aan, en waarom verslaat het de andere op je criteria?

Uitvoering en risico's

Tip: Ongeveer 15% van de analyse. Een aanbeveling zonder plan is een wens. Zeg wie wat doet, tegen wanneer, en hoe je weet dat het werkt.

ActieWieWanneerHoe je weet dat het werkt

Om te schrijven: Zet de eerste acties op een rij, wie er verantwoordelijk voor is en wanneer. Vul de tabel in en vat hem hier samen.

Om te schrijven: Wat kan misgaan, hoe waarschijnlijk is dat, en wat is de terugvaloptie?

Om te schrijven: Wat ga je meten om binnen een paar maanden te weten of de beslissing werkt?

Voor je inlevert

  • Het probleem is geformuleerd als oorzaak, niet als symptoom
  • Elk analysepunt sluit aan op het probleem of op de beslissing
  • De alternatieven verschillen van elkaar en worden op dezelfde criteria beoordeeld
  • De aanbeveling noemt één alternatief en wat het opgeeft
  • Elk cijfer uit de casus is correct overgenomen en elke externe bron is geciteerd

Zo gebruik je de generator voor casusanalyses

  1. 1. Formuleer de beslissing. Noem wie moet beslissen en schrijf de beslissing als vraag: “Moet Brightside een tweede café openen of juist online verkopen?” Alles in de analyse moet helpen die vraag te beantwoorden.
  2. 2. Voeg feiten, het probleem en je alternatieven toe. Zet de feiten die ertoe doen op een rij, schrijf het onderliggende probleem in je eigen woorden en zet de opties er één per regel bij, met de criteria waarop je ze beoordeelt.
  3. 3. Kies analysemodellen en een lengte. Vink de modellen aan die je wilt gebruiken — SWOT, PESTLE, vijf krachten, financiële analyse, stakeholders — en vul je woordlimiet in om een doel per onderdeel te krijgen.
  4. 4. Schrijf in de opzet. Kopieer hem naar je document, download hem als tekst of Markdown, of print hem. Vul het scoringsschema in en vervang elke vraag door je eigen analyse.

De volgorde van een casusanalyse

Er bestaat geen officieel standaardformaat voor een casusanalyse, en docenten geven vaak zelf een sjabloon. Als dat bij jou zo is, volg dat dan. De meeste bedrijfskundecursussen leren dezelfde volgorde: de situatie begrijpen, het probleem vaststellen, het analyseren, alternatieven bedenken en vergelijken, één kiezen en uitwerken hoe je die uitvoert. De opzet volgt die volgorde.

OnderdeelTaakAandeel in woorden
Situatie en belangrijkste feitenGeef de lezer alleen de feiten die het argument nodig heeft10%
ProbleemstellingScheid het onderliggende probleem van de symptomen8%
AnalyseGebruik modellen om oorzaken te vinden, gekoppeld aan de beslissing30%
AlternatievenVergelijk realistische opties op dezelfde criteria22%
AanbevelingKies er één, verdedig die en zeg wat je ermee opgeeft15%
Uitvoering en risico'sWie doet wat, wanneer, en hoe weet je dat het werkt15%

De aandelen zijn een planningsconventie, geen norm. Ze leggen het zwaartepunt op de analyse, waar punten meestal worden verdiend.

Uitgewerkt voorbeeld: 2.000 woorden

Bij een analyse van 2.000 woorden geven de aandelen 200 woorden voor de situatie, 160 voor het probleem, 600 voor de analyse, 440 voor de alternatieven, 300 voor de aanbeveling en 300 voor de uitvoering — dezelfde getallen die de tool toont als je 2000 invoert. In het voorbeeld dat in de tool is geladen, moet een kleine koffiebrander kiezen tussen een tweede café, online verkoop, groei in de groothandel of niets doen, en de tabel vergelijkt die vier op kosten, snelheid tot de eerste omzet, passendheid bij het merk en risico. Het scenario is verzonnen ter illustratie.

Kies je analysemodellen

Een analysemodel is een manier om vragen te stellen, geen manier om ruimte te vullen. Gebruik alleen de modellen die voor de beslissing ertoe doen: een SWOT-analyse voor de positie van de organisatie, een PESTLE-analyse voor de omgeving buiten de organisatie, de vijf krachten van Porter voor de branche, en de cijfers uit de casus zelf voor financiële analyse. Elk model moet eindigen in een bevinding die verandert hoe je de alternatieven beoordeelt.

Veelgemaakte fouten

  • De casus navertellen. De lezer heeft hem al gelezen. Gebruik feiten als bewijs, niet als samenvatting van het verhaal.
  • Het symptoom voor het probleem houden. “De verkoop daalt” is een symptoom. Het probleem is waarom: een concurrent, een prijsfout, een verschuiving in de klanten.
  • Nepalternatieven. Opties die duidelijk slechter zijn, bestaan alleen om jouw keuze mooier te laten lijken. Elk alternatief moet er een zijn die de beslisser echt zou kunnen kiezen.
  • Modellen zonder bevindingen. Een SWOT-raster dat de aanbeveling niet verandert, is opvulling.
  • Geen uitvoering. Een aanbeveling heeft een eigenaar, een datum, een meetpunt en een terugvaloptie nodig.

Veelgestelde vragen

Hoe schrijf ik een casusanalyse?
Lees de casus meer dan één keer, bepaal de beslissing en het onderliggende probleem, analyseer de situatie met een paar relevante modellen, zet realistische alternatieven op een rij en beoordeel ze op de genoemde criteria, beveel er één aan en zeg hoe die zou worden uitgevoerd. Onderbouw elke bewering met een feit uit de casus of een gebronde bron.
Wat is het verschil tussen het probleem en de symptomen?
Symptomen zijn wat de casus laat zien misgaan, zoals dalende verkoop of veel personeelsverloop. Het probleem is de oorzaak erachter. Het benoemen van de oorzaak is belangrijk, omdat je alternatieven die moeten aanpakken; een optie die alleen een symptoom behandelt, ziet er zwak uit tegen de criteria.
Hoeveel alternatieven moet ik vergelijken?
Meestal twee tot vier. Minder dan twee is geen keuze, en meer dan vier maakt elke vergelijking dun. Niets doen is het alleen waard om op te nemen als het een echte optie is voor de beslisser.
Is er een standaard casusformaat van de Harvard Business School?
Er is geen formaat officieel gepubliceerd, en docenten verschillen. De volgorde die deze tool gebruikt — situatie, probleem, analyse, alternatieven, aanbeveling, uitvoering — is een veelgebruikte manier waarop cursussen de casusmethode onderwijzen, dus controleer eerst het sjabloon van je docent.
Hoe lang moet een casusanalyse zijn?
Volg de opdracht. Casusverslagen voor een cursus zijn vaak enkele pagina's tot een paar duizend woorden. Vul je limiet in en de tool verdeelt die over de onderdelen, met de meeste woorden voor de analyse.
Hoe citeer ik de casus zelf?
Citeer hem zoals je stijlgids het soort bron citeert waar het om gaat, meestal met de auteurs, het jaar, de titel, het casusnummer als er een is, en de uitgever. Citeer externe gegevens die je gebruikt apart. Bekijk de handleiding over bedrijfskundige bronnen voor voorbeelden.
Schrijft de generator mijn analyse?
Nee. Ze zet je eigen feiten, alternatieven en criteria in een vaste structuur, met vragen waar jouw redenering hoort. Er wordt niets door AI gegenereerd, en alles draait in je browser — wat je typt wordt nergens geüpload.

Gerelateerde tools

Meer hulpmiddelen: Essays en papers schrijven